Krátké, ale důležité zprávy!

Připravuje se dokument o rytmické liturgické hudbě - zapojte se

25. 3. 2013 0:00
Rubrika: Nezařazené

V poslední době byla často diskutována rytmická hudba v liturgii. Proto ČBK pověřila členy Sekce pro mládež ČBK, aby ve spolupráci s odborníky připravili návrh dokumentu, který by podpořil kvalitu tohoto hudebního žánru a podnítil vznik nových, liturgii odpovídajících písní. Dokument by měl obsahovat i nástin adekvátního výběru rytmických písní pro liturgii.

V současné době je sestavována pracovní skupina, která bude složena z muzikologů, lingvistů a odborníků na liturgii. Sekce pro mládež ČBK prosí všechny, kteří jsou ochotni se do náročné práce zapojit, aby se přihlásili do 20. dubna 2013 na adrese: caban@cirkev.cz, 220 181 753, 773 211 417.

Zdroj obrázku: wikipedia.org

Zobrazeno 2149×

Komentáře

AlenkaNusl

to jste meli slyset ty bici pri vcerejsi Chrisammesse - byli decentni a hudbu to pekne "zdobilo"

alka

Nad smysluplností tohoto mi visí otazník...

tom-g

To je super, že se ČBK snaží řešit rytm.lit. hudbu. Musím říct, že z toho mám radost :) Řešení je určitě složité a myslím, že ani nebude moci pokrýt všechyn situace, písně apod. ale konečně se bude o oc opřít a z čeho vycházet.

alka

Mě by spíš zajímalo, podle čeho budou postupovat při tvorbě dokumentu, je vůbec nějaké objektivní měřítko? Pokud ne, je to trochu pochybné, i vzhledem právě k tomu, že ani nelze postihnout celou šíři možností...

Kostiik

To asi nelze nikdy v ničem, ale dle mého názoru je potřeba rytmickou hudbu poněkud usměrnit, protože člověk se může relativně často setkat na různých místech s písněmi, které opravdu nejsou ke mši svaté moc vhodné. A vzhledem k tomu, že liturgii už z její podstaty považuji za hodnou co nejdůstojnější hudby, tak tyto snahy velice vítám a těším se moc, až bude z čeho při výběru písní vycházet :)

alka

S tím souhlasím, jen se bojím mnou výše uvedeného. Na výsledek a aplikaci v praxi jsem velmi zvědavá a doufám, že přispěje k tomu, k čemu směřují naděje mnohých, tedy ke skutečně důstojnému hudebnímu doprovodu, a ne pouze jako alibi.

moonickka

Trošku mi přijde, že je zbytečné něco takového řešit, pokud je to k chvále a oslavě?

Libor-PJ-Talaš

osobně se domnívám, že by spíše prospělo proškolení vedoucích schol a sborů, pro výběr písní je potřeba mít vypěstovaný cit, bez toho je jakýkoli dokument téměř zbytečný. V každém případě se hlásím do služby, protože si myslím, že k tomu mám co říct. (a nebo už jen proto, aby tam byl někdo z Moravy :)

had

leckteré "kancionálovky" jsou lidovou tvorbou právě "ke chvále a oslavě Boha", ale po obsahové stránce neodpovídají teologii nebo obsahují už dávno překonané bludy a přesto nám doprovází liturgii.

Určitě vítám, že se ČBK angažuje i v téhle oblasti. Potřebujeme nějaká kritéria pro určení vhodných zpěvů i v písemné formě. Taky potřebujeme psát nové písně, které budou splňovat daný požadavky - jinak si klidně můžeme při mši zpívat "aby nás Pán Bůh miloval" nebo jinou "vhodnou" - vždyť se to přece zpívá se srdcem a je tam zmínka o Bohu, že...? :-)

Vítám práci ČBK na dokumentu i jako motivaci pro psaní nových písní a rozvíření diskuze, jedině tak se může změnit stávající (podle mě místy hrozný) stav liturgické hudby. Je jasný, že dokumentem se vše nevyřeší, ale lecčemu určitě pomůže!

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka